Doradztwo finansowe w Polsce

Być może kojarzy Ci się określenie doradca finansowy, jednak nie do końca kojarzysz czym taka osoba się zajmuje i jaka jest jej rola. Prawda jest jednak taka, że w tej chwili pojawia się coraz więcej pseudo doradców, którzy nie mają zbyt dużej wiedzy na temat finansów. Ich jedynym celem staje się sprzedanie danego produktu, bez troski o klienta. Jeżeli jednak uda nam się natrafić na dobrego doradcę, może się on okazać niezbędny w przypadku zarządzania oszczędnościami osób, nie znających się na kwestiach finansowych.

Zanim zdecydujemy się na pomoc takiego człowieka, należy nauczyć się odróżniać dobrego doradcę od złego. Przede wszystkim ten dobry powinien mieć ogromną wiedzę oraz prawidłowo reprezentować swoją firmę. Są doradcy finansowi, którzy od samego początku pracują bardzo uczciwie i dbają o dobro klienta, jednak wielu jest takich, którym zależy jedynie na prowizjach, dodatkowych punktach oraz premiach.

Musimy pamiętać o tym, że jeśli umówimy się na spotkanie z doradcą finansowym zwanym również agentem ubezpieczeniowym, to przedstawi nam on jedynie plusy swojej oferty i produkt własnej firmy. Ze względu na to, że prawnie nie można oczerniać konkurencji, spotkanie z doradcą często kończy się wychwalaniem własnej firmy. Zazwyczaj można spotkać się tutaj ze standardowym hasłem „moje OFE jest na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę ostatnie miesiące”, a rzadko kiedy doradca finansowy wspomina o zestawieniu rocznym. Oprócz tego agent przedstawi nam wykres, na którym zaprezentowane będą najnowsze wyniki. Jeżeli zapytamy o zestawienie z innego okresu czasowego, doradca z pewnością poczęstuje nas wymijającym tekstem, mającym na celu odwrócenie naszej uwagi.

Osoby, które wcześniej miały do czynienia z tego typu doradcami będą wiedziały, w którym momencie zaczyna on manipulować rozmową. Jest to jednakże zrozumiałe ze względu na to, że im więcej dany agent pozyska klientów, tym wyższe wynagrodzenie otrzyma. Często tacy ludzie żyją jedynie z prowizji oraz od czasu do czasu z premii, związanych z nagrodą dla najlepszego sprzedawcy.

Jeżeli więc chcemy nawiązać współpracę z wiarygodnym agentem, warto posłuchać takiego, który będzie nas namawiał do systematycznego odkładania pewnych kwot. Niestety taka inwestycja nie jest jednak płynna z początku, a minięcie się z umową może mieć nieprzyjemne skutki. Warto więc najpierw dobrze wybadać teren.

Sprawdź porównywarki finansowe:
porównywarka kont osobistych 2018
porównywarka kredytów gotówkowych 2018
porównywarka kredytów mieszkaniowych 2018
porównywarka kart kredytowych 2018
porównywarka lokat bankowych 2018
porównywarka pożyczek pozabankowych 2018