Najkorzystniejsze lokaty bankowe

Lokata bankowa, a więc kwota pieniędzy lub innych wartości powierzona na przechowanie bankowi jest przez niego gromadzona i pomnażana poprzez różnego rodzaju inwestycje, grę na giełdzie, handel walutą i tym podobne finansowości. Obecnie pierwotnym źródłem większości lokat są udzielane kredyty, gdyż współczesny pieniądz wchodzi do obiegu gospodarczego jako zadłużenie podmiotów względem banków. Przeciętny Kowalski pragnie uzyskać z powierzenia bankowi swoich oszczędności, pieniędzy, czy też spadku po bliskiej osobie jak największy profit. Dlatego też szuka najlepszej lokaty bankowej. Do wyboru jest kilka opcji, pierwszą z nich jest lokata ze zmiennym oprocentowaniem. Zakładając lokatę ze zmiennym oprocentowanie, możemy liczyć na większe zyski, w razie podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W wypadku lokat ze zmieniającym się oprocentowaniem, najczęściej podstawą do ustalania odsetek będzie wskaźnik cen pieniądza na rynku międzybankowym – WIBOR. W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej ustaliła na posiedzeniu wyższą stopę procentową. To bardzo dobra wiadomość dla statystycznego Kowalskiego przetrzymującego swoje oszczędności na lokacie bankowej. Tym korzystniejsza dla użytkownika omawianej lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.

Santander bank oferuje najlepsze lokaty ze zmiennym oprocentowaniem. Zyski mogą wynieść od 1,3% do 2,1% plus WIBOR półroczny. WIBOR 6M wynosi w chwili obecnej 7,1%. Oprocentowanie uzależnione jest od terminu zapadalności. Oferowane są lokaty różnoterminowe, a więc zarówno 3-miesięczne, jak półroczne, roczne i kilkuletnie. Średnio, z lokaty w banku Santander można zarobić do 6,2%.Równie dobrą ofertę posiada Credit Agricole. Lokaty bankowe uzależnione od cen pieniądza na rynku międzybankowym gwarantują 1% lub 1,3% plus WIBOR 6M czyli ok. 5,3% w skali roku. Wysokie odsetki można uzyskać na lokacie Toyota banku. Lokata WIBOR-u jest oprocentowana od 0,35% do 0,85% (w zależności od okresu zapadalności) plus WIBOR 6M czyli ok. 5,3%. Pozostałe lokaty ustalane są w oparciu o wskaźnik WIBID i nie gwarantują podobnych zysków. Najlepsze lokaty ze zmiennym procentem uzależnione są pośrednio od predykcji inflacyjnych oraz od aktualnej sytuacji na rynku. Jednak najważniejsze skrzypce gra Rada Polityki Pieniężnej. Lokaty bankowe ze zmiennym oprocentowaniem okazują się niezłą ofertą w przypadku wzrostu stóp procentowych przez RPP. Tak też dzieje się w tej chwili. Po poprzedniej podwyżce stóp, klienci mogą liczyć na znaczne zyski i nie są na łasce tylko i wyłącznie banku. Jednak owe banki nie oferują tak wielu ofert lokat ze zmiennym oprocentowaniem jak lokat ze stałym oprocentowaniem. Z tego powodu klienci nie mają zbyt dużego wyboru i muszą bardziej liczyć na banki niż na Radę Polityki Pieniężnej, jeśli chodzi o wzrost oprocentowania lokat.

W takim razie jaka jest najlepsza lokata bankowa? Otóż taka, która posiada najwyższy marker wzrostu kapitału. Statystyczny Polak wybiera taka lokatę, która opiewa największą liczbę procent. Dużą role pełni reklama poszczególnych banków, działa on na mentalność widzów i podświadomie skłania ku decyzji. Należy zwracać uwagę przy wyborze najkorzystniejszej lokaty bankowej na wszelkie kruczki, w praktyce może okazać się, że wybrana przez nas najlepsza droga do pomnożenia kapitału jest złudna i nie przyniesie oczekiwanych korzyści finansowych. Warto poradzić się specjalisty w sprawie wyboru najlepszej lokaty bankowej, gdyż oprocentowanie wielu z nich jest przedstawione w stanie surowym, bez podatków odprowadzanych od wpłacanej sumy. Ważna jest też stabilność lokaty, gdy oprocentowania w ciągu roku spada, bądź wzrasta kapitał nie jest pomnażany w sposób progresywny. By temu zapobiec, należy wybrać lokatę w banku, który w ciągu kilku ostatnich lat wykazywał nieduże wahania pod ty względem.

W znalezieniu dobrej lokaty bankowej pomocny jest Internet. Istnieje wiele rankingów, codziennie aktualizowanych serwisów specjalistycznych, prezentujących dane w tabelach, arkuszach kalkulacyjnych, na wykresach, a także znaleźć możemy tam opinie ekspertów, których wypowiedzi naprowadzą nas na wybór najlepszej z lokat bankowych. Z racji, że stawki oprocentowania nie są już tak wysokie jak w latach ubiegłych, rozbieżność w oprocentowaniu poszczególnych lokat długoterminowych w bankach nie jest tak znaczna. Wykreowana kiedyś tzw. Elita została zatarta przez nieznaczny spadek inflacji. Stąd również bierze się duża konkurencyjność banków prześcigających się w ofertach najlepszej lokaty bankowej. Najkorzystniejsze lokaty bankowe można znaleźć najczęściej w bankach mających filie na całym świecie, czyli Santander Consumer Bank, Credit Agricole i Toyota Bank. W ich broszurach widnieją najwyższe oprocentowania zarówno lokat o stałym oprocentowaniu, jak i zmiennym. Zaznajomić się z nimi można udając się do ich siedziby, a także z Internetu.

Najlepsze lokaty bankowe w dłuższym okresie czasu i operując większą sumą pieniędzy mogą przynieść naprawdę wymierne korzyści. Przykładowo na oprocentowaniu 5%, wpłacając kapitał w wysokości 10 000 złotych, po 3 miesiącach z comiesięczną kapitalizacją odsetek mamy 11 700 złotych. Jest to świetna metoda na oszczędzanie tak zwanych zaskórniaków i pieniędzy na „czarną godzinę”. Sposób ten poleca się również laureatom loterii, którzy wygrywając dużą sumę pieniędzy, chcą odłożyć część z wygranej w celu uzyskiwania wysokich odsetek, co zapewni dobrobyt przez długie lata. Życie na odsetkach jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdy nie mam aktualnie pracy, bądź chcemy urlopować dłuższy czas.

Sprawdź aktualne rankingi:
Ranking kont osobistych 2021
Ranking kont dla firm 2021
Ranking lokat bankowych 2021
Ranking kart kredytowych 2021
Ranking kredytów konsolidacyjnych 2021
Ranking kredytów samochodowych 2021
Ranking kredytów hipotecznych 2021
Ranking kredytów gotówkowych 2021
Ranking pożyczek hipotecznych 2021
Ranking kredytów dla firm 2021
Ranking pożyczek ratalnych 2021
Ranking chwilówek online 2021