Sprawdź czy kantor internetowy jest wiarygodny

Przez Internet robimy zakupy, płacimy rachunki, utrzymujemy relacje ze znajomymi i rezerwujemy wizyty lekarskie. Coraz więcej osób przekonuje się także do internetowej wymiany walut, którą oferuje obecnie kilkanaście kantorów internetowych i platform wymiany walut między użytkownikami. Nie trudno dostrzec wymierne korzyści finansowe jakie daje wymiana walut przez Internet.

Wiele osób ceni sobie także wygodę i szybkość wymiany, jaką daje zlecanie transakcji sprzed własnego komputera. Zanim jednak zdecydujemy się dokonać pierwszej wymiany w wirtualnym świecie warto najpierw sprawdzić wiarygodność kantoru.

Większość kantorów internetowych zawiera na swoich stronach informacje o wpisach do rejestru działalności kantorowej, nadzorze Narodowego Banku Polskiego i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jak wszystkie firmy, również kantory internetowe powinny prezentować na stronie numery NIP i Regon oraz dokładny adres siedziby. Warto także zapoznać się z informacjami na temat polityki prywatności firmy – czy zgłosiła do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej zbiór danych i czy zobowiązuje się nie przekazywać ich nikomu.

Nie bez znaczenia jest także to, czy strona kantoru internetowego posiada zabezpieczenia takie jak certyfikat SSL. Dowodem na posiadanie takiego certyfikatu jest zielony kolor paska adresu strony. Dzięki takiemu zabezpieczeniu wszystkie wysyłane dane, w tym loginy, hasła i numery rachunków bankowych są szyfrowane tak, by nikt nie mógł ich podejrzeć.

Jak zawsze, niezawodnym źródłem informacji o firmie są znajomi, którzy już skorzystali z jej usług i mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Jeśli nie znamy nikogo, kto wymieniał już waluty przez w wirtualnym świecie wówczas można poszukać opinii w Internecie, na forach lub w porównywarkach. Oczywiście należy brać na nie poprawkę i pamiętać, że być może nie wszystkie opinie są autorstwa faktycznych użytkowników wirtualnych kantorów.

Dobrym sposobem na sprawdzenie, jak działa konkretna firma jest także zrobienie testowej transakcji. Zlecenie wymiany drobnej kwoty pokaże nam jak wygląda procedura wymiany a jednocześnie, w razie niepowodzenia nie spowoduje większego uszczerbku dla naszych finansów. Jeśli transakcja przebiegnie poprawnie, będzie to także jednoznaczny dowód na faktyczne funkcjonowanie firmy. Profesjonalny kantor internetowy, tak samo poważnie podejdzie do wymiany zarówno dużej, jak i mniejszej kwoty.

Nie wszystkich jednak przekonają same certyfikaty zabezpieczeń, dokumenty rejestrowe firmy czy zgłoszenia do GIODO. Wszyscy ci, którzy mimo wymienionych zabezpieczeń nie czują się przekonani do wymiany walut przez Internet, powinni zadzwonić na numer infolinii, gdzie porozmawiają z prawdziwą osobą. W bezpośredniej rozmowie można zadać wszystkie nurtujące nas pytania, rozwiać wątpliwości. Podczas takiej rozmowy warto zapytać także, jak wygląda procedura w przypadku ewentualnego składania reklamacji.

Warto pamiętać, że jeszcze kilka lat temu nie wszyscy byli ufni w stosunku do bankowości elektronicznej – dziś wiele osób nie pamięta, kiedy ostatnio byli w placówce banku. Być może już niedługo tak samo będzie z kantorami.

Sprawdź porównywarki finansowe:
porównywarka kont osobistych 2018
porównywarka kredytów gotówkowych 2018
porównywarka kredytów mieszkaniowych 2018
porównywarka kart kredytowych 2018
porównywarka lokat bankowych 2018
porównywarka pożyczek pozabankowych 2018