Co trzeba wiedzieć biorąc kredyt?

W dzisiejszych czasach kupno dobrego samochodu, dużego mieszkania czy innych kosztownych rzeczy leży poza zasięgiem portfela przeciętnego człowieka. Dlatego tak ważne w dzisiejszym świecie jest, aby wiedzieć jak wybrać dobry kredyt.
Istotnie, oferta banków może przyprawić nas o zawrót głowy. Skomplikowane umowy i inne sztuczki finansistów mogą doprowadzić nas też do sporych kłopotów w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli jak powinna wyglądać dobra umowa. Tylko wtedy możemy wziąć kredyt bez stresu i nerwów.

Kolejną sprawą jest wysokość oprocentowania. Często możemy spotkać się z pożyczkami w obcej walucie. Kuszą one niskimi kosztami. Jednak pamiętajmy, że kredyt we franku szwajcarskim czy dolarze może być naprawdę kosztowny, gdy cena waluty wzrośnie. Dlatego też należy rozważyć wybór polskiej złotówki, szczególnie gdy jest ona mocna. Może to bowiem oznaczać spadek jej wartości w przyszłości.
Musimy też rozważyć okres, na jaki udzielony nam będzie kredyt. Zaciągając wielotysięczną pożyczkę na dom czy mieszkanie będziemy musieli wziąć długi okres spłaty. Możemy też znacząco go skrócić, jednak wtedy płacić będziemy zdecydowanie większą ratę.

Także sama rata może być skonstruowana dwojako. Kredyt z ratą malejącą, oznacza, że początkowo będziemy płacić dużo więcej, jednak w przyszłości koszty będą coraz niższe. Inną opcją są raty równe, które oznaczają taką samą wysokość przez cały okres kredytowania.

Decydując się na konkretną ofertę, uważajmy na ukryte opłaty! Bank może żądać od nas prowizji, dodatkowych ubezpieczeń czy założenia płatnego rachunku. Warto wiedzieć, że nasz kredyt przynosi zyski także dla instytucji, która go udzieliła, stąd też warto próbować negocjować takie zapisy.
Pamiętajmy, żeby wszystko dokładnie przemyśleć. Nigdy nie bierzemy tak poważnych zobowiązań jak kredyt na mieszkanie czy samochód, jeżeli nie rozumiemy jakichś zapisów. Przecież zawsze, gdy czegoś nie rozumiemy, możemy skorzystać z usług profesjonalnego doradcy.

Zawsze jednak należy poznać dokładnie bank, u którego chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Warto popytać się znajomych, przejrzeć opinie w Internecie czy poczytać artykuły w prasie. Często dowiemy się więcej, niż z ust najlepszego nawet doradcy.

Żeby uniknąć kłopotów na miejscu, trzeba postarać się zawczasu o wszystkie potrzebne zaświadczenia. Brak jakiegoś dokumentu może nam sprawić sporo kłopotów. Najczęściej wymagane są oczywiście zaświadczenia o dochodzie, dlatego trzeba się przejść do naszego pracodawcy.

Należy też wiedzieć, czym różnią się pożyczka i kredyt. Ta pierwsza regulowana jest przez zapisy Kodeksu Cywilnego, i może być udzielana przez każdą osobę, nawet taką, która nie prowadzi własnej firmy. Natomiast kredyt możemy uzyskać tylko w banku i jest obwarowany dużo większym rygorem prawnym.

Osobiście polecam unikać pożyczek, szczególnie takich typu „chwilówka”. Są one dużo bardziej oprocentowane, a dodatkowe opłaty czynią je całkowicie nieatrakcyjnymi. W to miejsce lepiej poprosić o pożyczenie potrzebnej sumy rodzinę.

Sprawdź porównywarki finansowe:
porównywarka kont osobistych 2018
porównywarka kredytów gotówkowych 2018
porównywarka kredytów mieszkaniowych 2018
porównywarka kart kredytowych 2018
porównywarka lokat bankowych 2018
porównywarka pożyczek pozabankowych 2018