Koniec z kawalerkami mniejszymi niż 25 m kw.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje zaostrzyć przepisy dotyczące powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych. Obecnie minimalna wielkość mieszkania może wynosić 24, 1 m kw. Od nowego roku limit ten ma być zwiększony do 25 m kw. Przepisy miałby obowiązywać od 1. stycznia 2018 roku. Nowe przepisy dotyczące wielkości lokali mieszkaniowych mają zostać zatwierdzone jeszcze w grudniu tego roku. Zasady obowiązujące w budownictwie mają zostać odświeżone i dostosowane do obecnych czasów.

Co nowe przepisy oznaczają dla deweloperów?

Po wprowadzeniu nowych przepisów deweloperzy będą mieli większą swobodę przy tworzeniu planów architektonicznych. Obecnie ich kreatywność jest ograniczana przez zasady, które nie zawsze sprawdzają się w dzisiejszych czasach. Należą do nich na przykład przepisy dotyczące podłączeń w pomieszczeniach, które zakładają, że pralka musi znajdować się w łazience, oprócz tego niezgodne z prawem w dalszym ciągu jest umieszczanie aneksu kuchennego w pokoju. Mimo, że takie ograniczenia będą utrzymane w przypadku minimalnej powierzchni całego mieszkania, to zostanie zniesiony limit dotyczący powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu będzie można zaaranżować mieszkania zgodnie z indywidualnymi potrzebami odbiorców, które będą zarazem nowoczesne, jak i funkcjonalne. Po zmianie przepisów modyfikacji ulegną zasady związane z odległością zabudowy od lasu, obecnie budynki można stawiać 12 metrów od lasu, po zmianach przepisów będzie to 8 metrów. Nowe zasady będą dotyczyć również miejsc parkingowych oraz garażowych. Obecnie szerokość miejsc parkingowych może wynosić 2,3 metra, po nowym roku będzie to 2,5 metra, zmiany będą obejmować zarówno parkingi osiedlowe, jak i te przy supermarketach. Oprócz tego przewidziane są także nowe miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, które będą zlokalizowane bezpośrednio przy budynkach, a nie jak jest to teraz w odpowiedniej odległości.

Chociaż wielkość kawalerek drastycznie się nie zmieni, to nowe możliwości aranżacji pomieszczeń na pewno wpłyną na komfort mieszkania w takich lokalach. Nowoczesne budownictwo to otwarte, przestronne pomieszczenia, da się to osiągnąć nawet w przypadku małych powierzchni.

Sprawdź aktualne rankingi:
Ranking kont osobistych 2021
Ranking kont dla firm 2021
Ranking lokat bankowych 2021
Ranking kart kredytowych 2021
Ranking kredytów konsolidacyjnych 2021
Ranking kredytów samochodowych 2021
Ranking kredytów hipotecznych 2021
Ranking kredytów gotówkowych 2021
Ranking pożyczek hipotecznych 2021
Ranking kredytów dla firm 2021
Ranking pożyczek ratalnych 2021
Ranking chwilówek online 2021