Ubezpieczenie od żywiołów: jak wybrać, to najlepsze?

Ubezpieczenie od żywiołów jest potrzebne i warto zastanowić się nad posiadaniem takiej polisy. Występowanie żywiołów na przykład nawałnic, które latem przeszły przez Polskę, trudno jest przewidzieć, a zniszczenia były znaczące. Szacowana suma odszkodowań, jakie zostaną wypłacone to kilkaset milionów złotych. Oczywiście na tego typu pomoc finansową mogą liczyć wyłącznie osoby, które miały wykupione ubezpieczenie chroniące od silnego wiatru oraz burzy. Pozostali niestety muszą liczyć wyłącznie na siebie i dobrą wolę swojej rodziny.

Polska co roku zmaga się ze stratami spowodowanymi przez żywioły nie tylko nawałnice, ale również powodzie. Nigdy nie wiadomo, czy w kolejnym roku akurat w naszym regionie dojdzie do niebezpiecznych burz, które spowodują straty. Mając na uwadze skalę zniszczeń oraz częstego występowania załamań pogody, należy pomyśleć o solidnym zabezpieczeniu, abyśmy nie zostali z problemem sami. Ubezpieczenie na wypadek żywiołów kosztuje niewiele w stosunku do strat, jakie możemy ponieść.

Jak wybrać ubezpieczenie?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru ubezpieczenia od skutków żywiołów jest jego suma. Nie należy zaniżać sumy polisy, gdyż w razie szkód zostanie nam wypłaconych mniej pieniędzy, które mogą nie wystarczyć na pokrycie strat. Chociaż zaniżenie wartości nieruchomości powoduje, że płacimy niższe składki na dłuższą metę, takie rozwiązanie kompletnie mija się z celem.
Kolejna bardzo ważna rzecz to zwrócenie uwagi nie tylko na mury domów, ale również ruchomości znajdujące się wewnątrz. Ubezpieczając swoją posiadłość, warto objąć polisą także ruchomości, dzięki temu w razie szkód uzyskamy pieniądze na zakup nowych sprzętów czy wyposażenia do domu.

Nie czekaj na rzeczoznawcę. Sam zbierz dowody

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie nieruchomości, w której doszło do zniszczeń przez nawałnice czy inne żywioły, nie warto czekać na przyjazd rzeczoznawcy. Weźmy sprawy w swoje ręce i spróbujmy samodzielnie udokumentować stan budynku poprzez wykonanie zdjęć oraz opis skali zniszczeń. Dzięki temu w przypadku problemu z uzyskaniem zadośćuczynienia będziemy mieli dowody, które poświadczą na naszą korzyść. Takie dowody ułatwią dochodzenie swoich roszczeń. Przedmioty, które ucierpiały należy umieścić w jednym miejscu, by rzeczoznawca mógł łatwo dokonać oględzin. Jeśli na własną rękę zabezpieczamy dom przed dalszymi zniszczeniami pamiętajmy, aby zachować faktury oraz rachunki, dzięki temu będziemy mogli za ich zakup odzyskać pieniądze.

Sprawdź aktualne rankingi:
Ranking kont osobistych 2021
Ranking kont dla firm 2021
Ranking lokat bankowych 2021
Ranking kart kredytowych 2021
Ranking kredytów konsolidacyjnych 2021
Ranking kredytów samochodowych 2021
Ranking kredytów hipotecznych 2021
Ranking kredytów gotówkowych 2021
Ranking pożyczek hipotecznych 2021
Ranking kredytów dla firm 2021
Ranking pożyczek ratalnych 2021
Ranking chwilówek online 2021