Sprawdź, jak oszczędzać skutecznie na emeryturę

Większość z nas nie ma już żadnych złudzeń, nasze emerytury nie będą wystarczająco wysokie, aby godnie żyć po zakończeniu pracy zawodowej. Oszczędzanie na przyszłość jest ważne, poniżej znajdziecie praktyczne porady, jak gromadzić odpowiednie zaplecze finansowe na stare lata.

Całe życie bardzo ciężko pracujemy, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiednie warunki bytowania. Po przejściu na emeryturę powinniśmy mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby móc wygodnie żyć oraz leczyć się, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Rzeczywistość niestety pozostawia wiele do życzenia. To, dlatego tak ważne jest to, żeby odkładać pieniądze.

W celu zwiększenia wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego można zdecydować się na lokowanie oszczędności na Indywidualnych Kontach Emerytalnych albo Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Instytucje bankowe oferują różnego rodzaju produkty oszczędnościowe mające służyć odkładaniu pieniędzy na emeryturę, wybór jest naprawdę duży. Oszczędzać należy zacząć jak najwcześniej, można to robić początkowo za pośrednictwem konta oszczędnościowego, który jest dobrym narzędziem, które uczy odkładać pieniądze. Po zebraniu większej sumy warto zastanowić się również nad odpowiednim ulokowaniem oszczędności, tak aby mogły na siebie zarabiać.

Jeżeli zależy nam na bezpiecznym inwestowaniu, warto wybierać spośród lokat bankowych, obligacji Skarbu Państwa oraz rachunków oszczędnościowych. Osoby, które są w stanie podjąć większe ryzyko, mogą zastanowić się nad funduszami inwestycyjnymi czy zakupem złota. Nasze zyski w dużej mierze będą zależeć od tego, jakie jesteśmy w stanie podjąć ryzyko oraz ile pieniędzy dotychczas udało nam się uzbierać. Jeżeli mamy wiedzę oraz trochę doświadczenia można zdecydować się również na inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, w tym wypadku jednak ryzyko jest dosyć duże. Pamiętajmy, aby nigdy nie inwestować wszystkich oszczędności na jednym rynku, wtedy ryzyko niepowodzenia jest znacznie mniejsze.

Sprawdź aktualne rankingi:
Ranking kont osobistych 2021
Ranking kont dla firm 2021
Ranking lokat bankowych 2021
Ranking kart kredytowych 2021
Ranking kredytów konsolidacyjnych 2021
Ranking kredytów samochodowych 2021
Ranking kredytów hipotecznych 2021
Ranking kredytów gotówkowych 2021
Ranking pożyczek hipotecznych 2021
Ranking kredytów dla firm 2021
Ranking pożyczek ratalnych 2021
Ranking chwilówek online 2021