Stałe czy zmienne – jak oprocentowane są lokaty?

Oszczędności nie powinny leżeć w szufladzie ani na koncie bankowym, muszą dla nas zarabiać, dlatego warto zastanowić się nad inwestowaniem. To, jaką formę inwestycji wybierzemy w dużej mierze będzie zależeć od tego, ile udało nam się zaoszczędzić oraz jakie ryzyko jesteśmy w stanie podjąć.

Na początek dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata, wprawdzie nie zarobimy dużo pieniędzy, ale zysk w tym wypadku jest pewny. Na rynku finansowym możliwości jest bardzo dużo, dlatego może być nam trudno dokonać wyboru. Chociaż wybierając lokatę zazwyczaj kierujemy się wysokością oprocentowania, pamiętajmy jednak dwie takie same lokaty o identycznych stawkach mogą przynieść różne zyski w zależności od rodzaju oprocentowania. To, czy lepszym rozwiązaniem będzie oprocentowanie stałe czy zmienne zależy od uwarunkowań rynkowych oraz aktualnej sytuacji gospodarczej.
Lokaty terminowe to zdecydowanie najpopularniejszy produkt oszczędnościowy. Wybierając lokatę warto zwracać uwagę na takie rzeczy jak: terminy, minimalne oraz maksymalne kwoty, oprocentowanie, sposoby naliczania i wypłaty odsetek.

Zmienne w złych czasach

Lokaty o zmiennym oprocentowaniu należy wybierać, jeśli stopy procentowe pozostają na niskim poziomie, ale spodziewamy się, że ta sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie. W tym wypadku bank może zaktualizować stawkę oprocentowania, mając na uwadze sytuację rynkową, także może być ono wyższe lub niższe, niż w momencie lokowania pieniędzy. Jest to dobre rozwiązanie, gdy składamy pieniądze na lokacie na dłużej, niż kilka miesięcy. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć wyższy zysk.

Oprocentowanie stałe

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lokata z oprocentowaniem stałym jest dużo lepszą opcją, bo w tym wypadku mamy pewny zysk, to nie zawsze tak jest. Aby mieć pewność co bardziej się opłaca, warto dobrze prześledzić rynek, jeżeli ekonomiści zapowiadają spadki stóp procentowych, a my chcemy złożyć oszczędności na lokacie na kilka miesięcy, lepiej wybrać oprocentowanie stałe.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lokatę z oprocentowaniem stałym czy zmiennym, pamiętajmy, że warto inwestować swoje oszczędności, nie powinniśmy ich tylko i wyłącznie gromadzić.

Sprawdź aktualne rankingi:
Ranking kont osobistych 2021
Ranking kont dla firm 2021
Ranking lokat bankowych 2021
Ranking kart kredytowych 2021
Ranking kredytów konsolidacyjnych 2021
Ranking kredytów samochodowych 2021
Ranking kredytów hipotecznych 2021
Ranking kredytów gotówkowych 2021
Ranking pożyczek hipotecznych 2021
Ranking kredytów dla firm 2021
Ranking pożyczek ratalnych 2021
Ranking chwilówek online 2021